fbpx

30 rokov: Ako to celé začalo

Seriál textov k 30 rokom Centire

Viete, ako fungovalo účtovníctvo pred 30-timi rokmi?

  • Platila úplne nová legislatíva pre oblasť účtovníctva a daní.
  • Zavádzala sa prvá povinnosť používať registračné pokladnice.
  • Neexistovala široká ponuka účtovných softvérov, vznikali prvé nástroje, ktoré pomáhali s touto agendou.
  • Vznikali úplne prvé firmy, ktoré poskytovali služby spojené s vedením účtovníctva a daňovým poradenstvom; účtovníctvo firmám ale často viedli popri svojich zamestnaniach prevažne ekonómky rôznych podnikov a organizácií. Nebolo výnimkou nájsť aj firmy, ktorým takto viedol účtovníctvo niekto ručne na starých papierových „kontách“.
  • Vznikalo množstvo nových firiem, ktoré potrebovali pomôcť s naštartovaním podnikania a vedením účtovníctva.
  • Takmer všetci podnikatelia boli v tej dobe „začínajúci“ – nemali skúsenosti, nemali mať totiž aké :-), písal sa rok 1994, bolo 5 rokov po Nežnej revolúcii.
  • Na školách študovali prvé ročníky študentov „po novom“ predmety ako ekonómia, podnikanie, dane, účtovníctvo… mali nové učebnice, často prevzaté zo zahraničia.

A ako sme začali my v Centire?

Študovala som v tej dobe na novovzniknutej Fakulte managementu UK a popri škole som pomáhala rodičom v ich malej tiež novovzniknutej firme. Keď som skončila v druhom ročníku prvý semester účtovníctva, dala im výpoveď ich účtovníčka, takže rozhodnutie bolo jasné – pustím sa do toho sama. Prihlásila som sa na niekoľkotýždňový komplexný kurz o daniach, ponorila sa do aktuálnych zákonov, popritom nás postupne v škole učili obchodné právo, pracovné právo… S rodičmi sme rýchlo prišli na to, že okrem účtovníctva je pre firmu nutné aj sledovať náklady a splácanie úveru, vedieť vypočítať, koľko stojí výroba konkrétneho produktu a aká má byť jeho cena, kedy a koľko materiálu nakúpiť a ako naplánovať výrobu tak, aby sme včas vedeli vybaviť všetky objednávky. Po roku sme v malej rodinnej pekárni už mali celkom slušný systém. A tak prišiel nápad založiť so spolužiakom svoju vlastnú účtovnú firmu.

Mala som naprogramovaný jednoduchý program na vedenie podvojného účtovníctva na počítač Commodore Amiga, neskôr sme si už s našimi prvými zamestnancami – spolužiakmi vyrobili excelovské tabuľky na vedenie jednoduchého účtovníctva a výpočet miezd. Našou výhodou bolo, že nás nikto do ničoho netlačil. Chceli sme jednoducho robiť niečo užitočné a využívať, čo sme sa v škole naučili. Škola nám navyše poskytla priestor pre prvé kancelárie, my sme na oplátku prevzali rozbeh a realizáciu projektu Poradenského centra pre podnikateľov, ktoré, pokiaľ viem, funguje dodnes.

Renáta Kiselicová

Managing Partner

Prihláste sa na odber noviniek

Podobné články